כשהזמן קצר והמלאכה מרובה, במה מתחילים לטפל?

לעיתים קרובות אנו מוצאים את עצמנו עומדים מול מטופל אשר בשיחת הטלפון הראשונה אמר שהוא סובל מבעיה ספציפית אך בפגישתנו, לקראת טיפול בעיסוי או ברפואה משלימה, "פתאום" מתגלה תוך כדי התשאול שהוא סובל מעשרה דברים נוספים.

אז ממה מתחילים?

הדבר הראשון שנבדוק הוא האם ישנו מכנה משותף לכל הבעיות הללו?

במידה וזהו המקרה, האם עליי להתחיל לטפל במקור הבעיה או בסימפטום שבגינו המטופל הגיע?

לדעתי האישית כדאי לשאול את המטופל: "מה הדבר שהכי מפריע לך עכשיו?"

התשאול הוא הכלי הטוב ביותר שיש בידינו!

מניסיוני ניתן לנסות לטפל ישירות במקור הבעיה ממנו סובל המטופל, אך ברוב הפעמים לא נפתור את הבעיה לשמה הגיע בטיפול אחד בלבד. במקרה כזה, הוא עלול לצאת מאוכזב מתוצאות הטיפול וספק אם יחזור לטיפול נוסף.

אין זה אומר שאנו לא צריכים לטפל במקור הבעיה, אך לשם כך אלינו להסביר למטופל מהי הדרך, מה נדרש ממנו על מנת להגיע לתוצאה הרצויה ושדרך זו עשויה לקחת זמן. עלינו לאפשר למטופל להחליט האם הטיפול הסימפטומטי הוא מה שחסר לו או שהוא מעוניין להתמודד עם הבעיה העמוקה יותר. אין זה מתפקידנו "לכפות" טיפול במקור הבעיה, אך עלינו לעשות כמיטב יכולתנו להביא לשיפור במכלול הבעיות ולטפל לפחות בסימפטום המפריע.

רבים מידי מאתנו טועים לעתים בתפיסתנו העצמית כמחנכים ולא כמטפלים, ובכך מפעילים לחץ על מטופל לבחור במסלול טיפולי שלעיתים אינו בשל אליו כעת. אדם צריך לרצות להתקדם ולטפל בבעיה כדי לגרום לשיפור ממשי בבעיות עמוקות. רק כאשר יחליט לעשות צעד זה מרצון, תהליך הריפוי יתרחש.