מה ההבדל בין מגע מעיק למגע מרפא?

אני בטוח שלכולכם יצא לקבל טיפול מדהים ובאותה נשימה גם בטוח שיצא לכם לצאת מטיפול בתחושה של החמצה.

אמנם הצד הטכני בטיפול בוצע כראוי ועדיין התחושה שהתקבלה היא של אי- נוחות.

אז מה עושה את ההבדל, הרי מגע זה מגע, לא? אז זהו שלא!

אז איך אפשר לתאר מגע?
ניתן לחלק את סוגי המגע של מטפלים לשישה סוגים עיקריים:

  1. מגע טיפולי- זהו מגע המטפל בכאב או בסימפטום. מגע שאחריו אתה מרגיש שיפור בהרגשה הפיזית עם תחושת ריחוף קלה שמלווה אותך לכמה שעות.
  2. מגע מכיל- מגע שגורם לך להרגיש כאילו חיבק אותך כרגע אדם אהוב, לקח איתו את כל הדאגות שלך ומשרה תחושה נעימה שהכל יהיה בסדר. תחושה שמלווה לפרק זמן ארוך יותר ויוצרת קשר חזק בין המטפל למטופל עם הידיעה שיש אדם שאתה יכול לסמוך עליו תמיד שיהווה עבורך מקום בטוח.

        בעיני זהו המגע החשוב מכולם אצל מטפל.

  1. מגע טכני- מגע שמשאיר אותך עם תחושת החמצה. כל הטכניקות היו טובות, המגע היה בסדר, אבל זה לא לגמרי זה וקשה לך להסביר למה. (קורה בד"כ כאשר המטפל לא ממש נוכח בטיפול ועסוק בהמון דברים- המשימות שלו להיום, ריב או ויכוח קודם, אי נוחות אישית שלו).
  2. מגע מהסס- מופיע בד"כ אצל מטפלים בתחילת דרכם ובקרב מטפלים שלא סומכים על הידע והיכולות של עצמם. מגע זה עלול לגרום למטופל לצאת חסר מנוחה ומאוכזב מהטיפול.
  3. מגע "לא שקט"- "קרוב משפחה" של המגע המהסס. מגע שיוצר אצל המטופל תחושת אי נוחות. המטופל מרגיש את הניתוק המנטאלי של המטפל גם אם לעיתים לא יוכל "לשים את האצבע" על הבעיה. בד"כ מגע זה יופיע כאשר המטפל טרוד או לא חש בטוב.
  4. מגע "אחר"- מופיע בד"כ כאשר המטפל משדר מיניות במהלך הטיפול. גם אם המיניות אינה פיזית, תחושה מינית ואפילו מחשבה מינית בלבד יכולים לגרום למטופל להרגיש אנרגיה זו ותחושת חוסר נוחות.

 אז איך אני יכול לקבוע מה יהיה סוג המגע שלי?

ניסיון יפתור את המגע המהסס. את המגע ה"לא שקט" נפתור ע"י השארת צרות היומיום מחוץ לקליניקה. גם המגע ה"אחר" ייפתר ע"י השארת המיניות מחוץ לחדר הטיפול. בד"כ שלושת סוגי המגע הללו יגרמו לכך שהמטופל לא יחזור שוב, גם אם הוא לא ממש מבין מדוע.

המגע אותו צריך לדאוג לשמר הוא המגע המכיל. הדרך לכך היא ע"י שימת כל תשומת הלב שלנו במטופל השוכב/ יושב לפנינו וכיצד ניתן לעזור לו, ללא שיפוט על מראהו, בעיותיו וכו' אלא רק עם כוונה להקל ולטפל בו.

כאשר הכוונה נמצאת, המגע מגיע בעקבותיה.

כאשר זהו המגע איתו אנו עובדים ומעניקים אנרגיה רבה מעצמנו, עלינו להשתמש ב"הגנות" כדי לשמור על עצמנו. על כך ארחיב במאמר "הגנות למטפלים".