תמציות אתריות ותפקידן בטבע

ארומתרפיה הינה שיטת טיפול אשר כוללת שימוש בתמציות אתריות על מנת לטפל במחלות ומכאובים ספציפיים. נכון, "יש להן ריח טוב" ולא רק זאת, יש בהן עוד סגולות רבות ומגוונות.

בשנים האחרונות אנו עדים למעבר גדול מהרפואה המערבית הקונבנציונלית אל הרפואה המשלימה ההוליסטית. יותר ויותר אנשים מחפשים תשובה אחרת לבעיות שדרך הטיפול בהן הייתה בעבר נחלתם הבלעדית של רופאי המערב.

באופן אישי אני חושב שתפקידנו כמטפלים לעבוד בשיתוף פעולה עם הרפואה המערבית וע"י כך לעזור למטופלינו במכאוביהם, מחלותיהם ובמצבם הרגשי.

אז מה היא בעצם תמצית אתרית?

תמצית אתרית – Aromatic (Etheric) Essences

נקראת פעמים רבות שמן אתרי (Essential Oil). תמצית אתרית היא 100% ריכוז של חומר נדיף (ארומה). כל צמח מייצר תמצית ייחודית אשר מעניקה לו את הניחוח האופייני לו.

זוהי תרכובת של עשרות עד מאות של פרודות (מולקולות) זעירות, באין ספור שילובים לכל זן ומין של הצמח. מבנה המולקולות קובע את ההבדל המהותי בין ורד לשום לדוגמא. מחקר מדעי מצא שהאדם יכול להבחין בטריליון ריחות שונים.

התמציות מייצגות חומרים המופרשים ע"י הצמחים באחוזים מזעריים לשתי מטרות עיקריות:

  1. הפעלת שעונים ביולוגים– מחזור החיים של הצמח. כגון: פריחה ורבייה, אגירת כוחות ורגיעה בחורף, הבשלת הפרי וכו'.
  2. התרעה והפעלת מערכת החיסון כנגד טפילים, פולשים מזהמים וחרקים טורפים.

תפקידים אלו מבוצעים בצמח ע"י חומרים ארומטיים באופן שדומה לתפקוד המוח, מערכת העצבים וההפרשות ההורמונאליות אצל האדם. חומרים אלו משמשים כמעיין הורמונים ונוירו טרנסמיטורים (חומרי תקשורת בין תאי המוח ושאר המערכות בגוף האדם) אשר מהותיים לתפקוד תקין של החי בשלמותו.

איפה נמצא השמן האתרי?

שמנים אתרים מופקים מצמחים שונים כגון: עץ האקליפטוס, שיח הפטשולי, פרח היסמין, עשב המרווה וכו'), וכן מחלקים שונים של הצמח (שורש, פרי, עלים, ענפים וכו').
מידע מפורט על דרכי מיצוי שמנים אתריים ניתן לקרוא כאן.
ישנם שימושים רבים לארומתרפיה:

לדוגמא תמצית הלבנדר: אני, באופן אישי, כבר לא מחזיק אקמול בבית. כאשר מישהו מבני משפחתי סובל מכאב ראש, אני מורח לבנדר (טיפה או שתיים לא יותר) ישירות על אזור הרקות ומעסה קלות את המקום.

בנוסף, ניתן להשתמש בתמצית לבנדר, כתחליף לשימוש בפולידין, כאשר מקבלים חתך קטן. התמצית מסייעת לחיטוי הפצע ממש כמו הפולידין, אך תעזור לו להירפא מהר יותר וכן תקטין באופן משמעותי את הצלקת במקום.

במקרים של כוויות למשל כולנו מכירים את השימוש בג'ל אלוורה. במידה ואנו רוצים לשפר את השפעתו ניתן להוסיף לו לבנדר וליצור ג'ל שיעזור גם בשיקום הכוויה.